Jdi na obsah Jdi na menu
 

BATIKA

Vosková batika, krakelování

 
 

Vosková batika je hra, která vás okouzlí svými možnostmi a ne vždy zcela předvídatelným výsledkem. Lze ji použít k volné malířské tvorbě, ale i k výrobě nejrozmanitějších doplňků vašeho šatníku i interiéru. Princip voskové batiky je ve způsobu zakrytí části textilie voskem. Vosk je vůči barvě odolný a po jeho odstranění zůstávají původně zakrytá místa bílá, resp. ponechávají si barvu podkladu. Technikou krakelování si ozdobíme sáčky na levanduli, ty nám pak ve skříni provoní prádlo a ještě nás ochrání před dotěrnými moli.

 
1 Co budeme potřebovat? Hedvábí pongé 5, barvy na hedvábí, plochý a kulatý štětec, včelí vosk, parafín, plechovou misku a hrnec, balicí papír a noviny, papírové utěrky, žehličku, jehlu a nit.
 
2 Vosk vhodný k batikování si připravíme ze stejného dílu včelího vosku a parafínu (můžeme použít bílé svíčky, např. čajové).

 
3 Vše rozehřejeme ve vodní lázni na teplotu, při které je vosk nanesený štětcem na hedvábí průhledný a pronikne skrz látku. Sáčky můžeme vyrobit tak, že nejprve nabatikujeme hedvábí a potom sáčky ušijeme. Vzor bude na každé straně sáčku jiný. My jsme použili variantu, při které nejprve sáčky ušijeme, dobře vyžehlíme a pak batikujeme. Sáček má pak na obou stranách stejný vzor, neboť hedvábí je tak jemné, že vosk bez problémů pronikne skrz obě vrstvy.
 
4 Vzor si předkreslíme na papír a položíme pod sáček. Vše vypodložíme kartonem, nebo papírem. Štětcem namočeným ve vosku vzor namalujeme na hedvábí. Během malby hedvábí občas zvedáme, aby se nepřilepilo k podložce. Po dokončení vzoru sáček otočíme, a pokud je to nutné opravíme kontury.

 
5 Barvami na hedvábí sáček vybarvíme a necháme dobře uschnout.
 
6 Barvy je možné dle potřeby zředit, případně vzájemně míchat a vytvářet barevné přechody.

 
7 Po dokonalém zaschnutí barev, přetřeme širokým plochým štětcem celou plochu voskem.
 
8 Vosk necháme ztuhnout, můžeme ho dát na pár minut i do mrazáku a po té vosk na látce opatrně rozlámeme. Dáme pozor, aby se neodrolil, taková místa je nutné znovu navoskovat. Množství prasklinek si určíme sami, čím jich bude víc, tím bude batika ve výsledku tmavší a „nečitelnější“.

 
9 Pomačkané hedvábí narovnáme a černou barvou s trochou jaru, nebo jiného odmašťovače zatíráme do prasklinek. Použijeme opět plochý štětec a zatíráme barvu všemi směry až do okrajů sáčku. Přebytečnou barvu odsajeme papírovou utěrkou.
 
10 Suché hedvábí dáme mezi bílý balicí papír a z obou stran dáme 2-3 vrstvy novin. Na žehlicí prkno dáme staré prostěradlo a na ně položíme sáček v novinách. Středně nahřátou žehličkou odžehlujeme vosk. Jakmile se papír promastí, vyměníme ho za čistý. Opakujeme tak dlouho, dokud se vosku nezbavíme.



 

 
 

 

Poslední fotografie



Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15488
Měsíc: 56
Den: 3